MISCELLANEOUS / Rugs / Blankets 5806050
*
nr 580 6050
BLANKETS
2 st, funkis, lika mönster,
2 st, funkis, lika mönster
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:30:14
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/4 13:11:04
1
250 kr
27/4 16:15:15
2
150 kr
27/4 16:15:37
2
250 kr
27/4 16:16:34
2
300 kr
27/4 16:56:42
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: filtar funkis lika mönster mattor
-
8351 CARPET
Kelim Afghan, 259x359,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:01
-
8353 CARPET
Kelim Parsisk Ghashghai, 138x360,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:58
-
8004 CARPET
China, silkhighlights, 139x198,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:14
-
6144 CARPET
Nain rug, 6la, silkhighlights, 210x316 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:43
-
7377 CARPET
Orientalisk gallerimodell, 80x310 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:39
-
8003 CARPET
oriental, 119x216,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:07
*
BLANKETS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6050
BLANKETS
2 st, funkis, lika mönster,
2 st, funkis, lika mönster
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
27/4 13:11:04 | 1 | 250 kr |
27/4 16:15:15 | 2 | 150 kr |
27/4 16:15:37 | 2 | 250 kr |
27/4 16:16:34 | 2 | 300 kr |
27/4 16:56:42 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: filtar funkis lika mönster mattor
-
8351 CARPET
Kelim Afghan, 259x359,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:01 -
8353 CARPET
Kelim Parsisk Ghashghai, 138x360,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:58 -
8004 CARPET
China, silkhighlights, 139x198,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:14
-
6144 CARPET
Nain rug, 6la, silkhighlights, 210x316 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:43 -
7377 CARPET
Orientalisk gallerimodell, 80x310 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:39 -
8003 CARPET
oriental, 119x216,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:07